![](http://www.podcastklubrvacu.cz/wp-content/uploads/2024/06/ezgif-5-f57cc7be6e.gif)
seznam epizod
29
tomáš krsek
Tento muž patří mezi nejbohatší Čechy. V médiích téměř nevystupuje – a už vůbec ne v podcastech. Bylo nám ctí, že jsme ve studiu našeho podcastu mohli přivítat Tomáše Krska.
A rovnou můžeme říct, že po našem povídání se nebojíme Tomáše označit za jednoho z nejsečtělejších mezi nejbohatšími. Bylo obohacující poslouchat respondenta, který svá tvrzení často zasazuje do historického kontextu s odkazem na různá knižní a vědecká díla.
Tomáš Krsek byl jedním ze spolumajitelů strojírenského obra Škoda Transportation, kterou před několika lety od skupiny podnikatelů koupila společnost PPF. Tomášovi to rozvázalo ruce a naplno se pustil do budování své skupiny BHM, jejíž portfolio je široké: od výstavby bytů a logistických parků přes výstavbu větrných elektráren na severu Evropy k vývoji technologických start-upů či knižnímu nakladatelství a filantropické činnosti například v podobě podpory českých studentů na prestižních zahraničních univerzitách.
Přejeme fajn poslech!
28
vánoční nalejvárna
V posledním díle roku 2024 si moderátoři Ondřej Koutník a Radek Pokorný nadělili vánoční dárky a diskutovali o výzvách, které přinese rok 2025.
V epizodě se objevily knihy jako War od Boba Woodwarda a Krizí demokratického kapitalismu od Martina Wolfa, které Radek doporučuje. Dále se kluci zmínili o knize Čipové války od Chrise Millera, která se zabývá geopolitikou výroby čipů a investicemi zahraničních firem v Česku. Radek si také rozbalil beletrii Tři Sekery od Ondřejovy manželky, což podtrhuje důležitost literatury v našich životech.
Moderátoři se dále zaměřili na klíčové události uplynulého roku, včetně ruské války na Ukrajině a jejích dopadů na mezinárodní politiku. Diskutovali také o destabilizaci v USA a jejím vlivu na svět. V Německu se očekávají předčasné volby, přičemž automobilový průmysl hraje klíčovou roli v politických změnách.
V Česku se blíží sněmovní volby, kde hnutí ANO dominuje předvolebním průzkumům. Moderátoři vyjádřili obavy z nedostatečných strukturálních reforem a diskutovali o konci Babišova svěřenského fondu.
Užijte si poslech.
27
Ondřej novotný
Do nové epizody jsme si pozvali Ondřeje Novotného, zakladatele a spolumajitele organizace Oktagon MMA, moderátora soutěže Survivor a autora fotbalového podcastu Kudy běží zajíc.
V rozhovoru jsme se zaměřili na jeho byznysové cíle, expanzi do zahraničí a lekce z chyb. Zmínil také knihy, které ho inspirovaly, a popsal svůj pohled na českou a německou mentalitu i rozdíly na mediálním trhu.
Oktagon MMA Oktagon zaznamenal světový rekord, když na turnaj ve Frankfurtu přilákal přes 59 tisíc fanoušků, což překonalo i americkou UFC. Nyní plánuje expanzi do Mnichova a Berlína, přičemž klíčovou roli hraje spolupráce s německou stanicí RTL.
Novotný přiznal zájem o literaturu a zmínil trilogii Šikmý kostel od Karin Lednické. „Pomohla mi pochopit spoustu věcí z dětství a mládí. Region Ostravska je zahořklý, protože s ním historie vždy jen vyjebala,“ reflektoval.
Užijte si poslech.
26
ladislav krištoufek
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se to téma nedá přehlédnout. Raketa s cedulkou bitcoin. Cena nejznámější kryptoměny světa se v uplynulých týdnech vyhoupla až k magické hranici 100 tisíc dolarů.
Je bitcoin opravdu novodobým zlatem, jak ve svém nedávném blogu připustil i dosavadní skeptik Ivo Lukačovič, zakladatel a majitel Seznamu? Naopak jiní manažeři a podnikatelé jako například bratři Janovové z Babišova investičního fondu Hartenberg se zase nedávno nechali slyšet, že krypto je zbytečné a zakázali by ho.
S Radkem jsme si řekli, že to všechno probereme s expertem, který se kryptoměnám věnuje na světové úrovni. I proto tedy máme radost, že k nám do studia zavítal ekonom Ladislav Krištoufek, který je i prorektorem Univerzity Karlovy.
Užijte si naši krypto-epizodu.
25
petr gazdík
V nové epizodě Klubu rváčů jsme si do studia pozvali člověka, který politické kuloáry, chodby a zákruty Poslanecké sněmovny či Úřadu vlády zná jako málokterý tuzemský politik.
Hostem byl bývalý ministr školství a jeden ze zakladatelů vládního hnutí STAN Petr Gazdík, dnes stále ještě poslanec a ředitel elitního pražského gymnázia Duhovka.
Zajímalo nás, jak tento protřelý politický řemeslník hodnotí podzimní turbulence ve vládě Petra Fialy, odchod Pirátů z koalice či jak vidí nastávajících 12 měsíců, na jejichž konci budou sněmovní volby a sestavování nové vlády.
Petr Gazdík patří k nejtalentovanějším českým politikům poslední dekády. Jenže pak přišel červen roku 2022 a kauza Dozimetru, která jej politicky semlela. Nebyl obviněný, ničeho nelegálního se nedopustil, znal se ale s ústřední postavou tohoto případu lobbistou Michalem Redlem. Sám se rozhodl, že z vlády odejde. Podle Radka to byla velká chyba.
24
speciál z baku
Milí klubaři, právě jsem se vrátil z klimatického summitu OSN COP29 v Baku, kde se světoví lídři snažili řešit globální oteplování. Měl jsem možnost nahlédnout do zákulisí tohoto sledovaného jednání, které navštívilo přes 70 tisíc delegátů. S Radkem jsme natočili speciální díl podcastu Klub rváčů přímo z místa – já v Baku, Radek v Praze.
Byla to výjimečná zkušenost vidět toto „světové mraveniště“ v akci. V nové epizodě se zaměříme nejen na klimatickou problematiku, ale i na politické a obchodní aspekty – včetně českého úsilí získat lukrativní zakázky v Uzbekistánu, což by mohlo pomoci českému průmyslu rozšířit se do střední Asie.
Také se dozvíte více o důležité roli Ázerbájdžánu pro energetickou bezpečnost EU v rámci snah o nezávislost na ruských zdrojích. To se všechno dozvíte v naší nové epizodě. Poslechněte si ázerbájdžánský speciál přímo z Baku ze světové akce OSN.
Čau Ondřej a Radek.
23
nalejvárna
Milí klubaři, musíme se vám s něčím pochlubit. Naše studio se obléklo do zbrusu nového hávu, nové mikrofony nabídnou našim posluchačům kvalitnější zvuk a na obraze to s novým stolem a logem bude příjemnější. Snad se vám to bude také líbit, za nás je to „great“ 🙂
Naše první téma, které jsme v novém studiu probrali? Nešlo to jinak – zvolení Donalda Trumpa 47. americkým prezidentem, který tvrdí, že Amerika bude „great again“.
Nechtěli jsme si za každou cenu hrát na vševědoucí, co přesně ví, proč a na základě čeho Donald Trump zvítězil nad Kamalou Harris. Spíše jsme se zaměřili na Trumpovy sliby dotýkající se ekonomiky, zejména s ohledem na obří dluh Spojených států.
22
marek hanč
Milí klubaři, je to tady. Úterý po prvním listopadovém pondělí se kvapem blíží. Takže nastal čas, abychom v Klubu rváčů probrali volby amerického prezidenta. Ideálně s někým, kdo ví, kudy v kampaních běhá zajíc.
Jako hosta jsme si do Nalejvárny Klubu rváčů pozvali předního českého politického marketéra a někdejšího blízkého spolupracovníka Andreje Babiše Marka Hanče, jehož agentura Hero & Outlaw podcast Klub rváčů produkčně zajišťuje. Markovi jsme se dovolali přímo do USA, kde trávil poslední měsíc, konkrétně na Floridě a v Georgii.
Mohl tak nasát atmosféru extrémně vyhroceného souboje z první ruky, pozorovat vývoj předvolební kampaně a analyzovat šance Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa na zvolení nejmocnějším člověkem světa.
21
Pavel blažek
Tahle epizoda je speciální. A to z několika důvodů. Ondřej s Radkem se poprvé vydali natáčet podcast do terénu. Přijali pozvání z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a jako hosta si pozvali ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
Natáčení oživili studenti, kteří se interview v obecenstvu účastnili a v průběhu rozhovoru nám pokládali dotazy. Ministr Blažek je sledovaný muž. Dlouhodobě čelí kritice za některé své personální kroky či vyjádření, v čehož důsledku se mediálně stáhl do ústraní. Rozhovory v poslední době skoro neposkytuje.
Pro náš podcast udělal výjimku, s povděkem přijal možnost natočit podcast na půdě Právnické fakulty, navíc se studentským obecenstvem. Užijte si poslech speciálního dílu Klubu rváčů!
20
nalejvárna
Jak říká slavný britský citát, v politice je týden hodně dlouhá doba. Jen se sečetly výsledky krajských voleb, vedení Pirátů po bídném výsledku ohlásilo rezignaci. Jenže co vypadalo nejdřív interní záležitost uvnitř této nejmenší vládní strany, propuklo v naprostou vládní krizi.
Ondra s Radkem v aktuálním díle rozebírají příčiny a možné dopady krize na Fialův kabinet. Radek v Nalejvárně zdůraznil myšlenku, která ještě v rámci aktuální debaty o vládní krizi nezazněla. Politici by se podle něho neměli míchat do věcí, kterým nerozumí – v tomto případě se neměl Ivan Bartoš sám nořit do digitalizace, ve které se logicky utopil. Celý projekt měl jen manažerský dohlížet a nechat ji řídit a vyhotovit týmem expertů.
Podle Ondřeje to nedopadlo zas tak špatně pro vládu, ani tak dobře pro hnutí ANO. Navrhl také, aby se v zájmu posílení role a vnímání Senátu změnil volební systém. Ondřej nabídl i konkrétní řešení.
Užijte si poslech a nasajte plnými doušky povolební postřehy a poznatky Klubu rváčů!
19
nalejvárna & marek hanč
Máme za sebou generálku na velké volby do Poslanecké sněmovny, ke kterým se vydáme za rok. Jak to dopadlo? ANO přejelo republiku a drtivě zvítězilo. Kdo vybouchl?
Ondřej s Radkem si k hodnocení a analýze krajských voleb pozvali předního českého marketéra a někdejšího blízkého spolupracovníka Andreje Babiše Marka Hanče, jehož agentura Hero & Outlaw podcast Klub rváčů produkčně zajišťuje.
Byla to u stolu vskutku pikantní sestava. Radek s Markem totiž v minulosti stáli v zákulisí proti sobě. Zatímco Radek byl důvěrníkem někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, Marek spolupracoval s Andrejem Babišem. Čas ale hrany obrousil.
Ondřeje zajímalo, co by Radek po uplynulých volbách a porážce doporučil vládní koalici Petra Fialy pro příštích dvanáct měsíců. Marek zase dostal otázku, jakou taktiku by naordinoval hnutí ANO a Andreji Babišovi.
Radek s Markem se shodli, že Babiš v posledních sněmovních volbách neuspěl hlavně z důvodu, že propadlo přes milion hlasů. Spojí se Babiš raději s některou z menších stran do předvolebního paktu, aby měl za rok větší šanci složit vládu?
Užijte si nový povolební díl Klubu rváčů nabitý analytických a zákulisních poznatků.
18
Nalejvárna
Krajské a senátní volby spadají do politologické kolonky voleb druhého řádu, jejich význam však letos zesiluje fakt, že jde rovněž o generálku či finálový zápas před zahájením hlavní sezóny – tedy volbami do Poslanecké sněmovny, které se konají už za rok.
Právě do takového kontextu Ondřej s Radkem zasadili nadcházející volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Radek v roce 2016 zažil krajské volby coby kamarád a rádce tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, takže moc dobře ví, co takové volby mohou způsobit ve vládních řadách. Kluci v kuloárech zjistili i několik zajímavých informací a spekulací, které v této epizodě rozebírají.
Jak vypadají interní odhady stran, jak volby dopadnou? Blíží se výměna pražského primátora? Vznikne po volbách nová strana? Přišla řeč i na to, jaké duely stojí za to sledovat v senátních volbách.
Jestli chcete pochopit význam blížících se voleb v kontextu vysoké politiky, určitě si pusťte novou Nalejvárnu. Užijte si poslech!
17
jakub landovský
Málokdo má v Česku takový vhled do dění v Severoatlantické alianci jako donedávna český velvyslanec při NATO, bývalý náměstek ministra obrany a advokát Jakub Landovský.
Syn legendárního herce Pavla Landovského skončil v létě svou pětiletou misi v Bruselu a vrátil se do Prahy, kde nově šéfuje vlivnému středoevropskému think-tanku Aspen Institute. Vyrostl z něho insider obranné politiky na celosvětové úrovni!
Ondřejovi s Radkem poskytl Landovský rozhovor, ve kterém se naši rváči bavili nejen o jeho cestě do významné kariérní funkce, ale i o palčivých otázkách dnešní geopolitiky. Prim logicky hrála ruská agrese na Ukrajině, nadcházející americké prezidentské volby a vztahy s Čínou.
Užijte si poslech!
16
DOMINIK HAŠEK
Vzpomínáte, jak se po legendárním hokejovém turnaji v olympijském Naganu a vítězství Čechů ve finále proti Rusku skandovalo „Hašek na Hrad“? To se psal rok 1998.
Dominik Hašek se už v té době zařadil mezi nejslavnější české hokejisty a tuzemské sportovce vůbec. Proslavil se celosvětově a dodnes je považovaný za jednoho z nejlepších brankářů historie kanadsko-americké NHL. Čas ale postoupil, někdejší brankář už je pár let v hokejovém důchodu a pokukuje po vrcholné politice.
V rozhovoru pro podcast Klub rváčů Dominik Hašek popsal, proč ho láká jít do politiky. Přiznal, že už před prezidentskými volbami v roce 2018 se to v něm mlelo. A důvod? Tehdejší prezident Miloš Zeman, kterého považoval za nebezpečí. Nakonec však podpořil tehdejšího hlavního Zemanova vyzyvatele Jiřího Drahoše.
Užijte si poslech!
15
Jaroslav Tvrdík
Je mužem, který se nebojí dát průchod silným emocím. Do práce se dokáže zakousnout. V místnosti je ho vždy plno, hovoří se zápalem. Takže jsme rádi, že v našem podcastu dostál své pověsti. Ano, řeč je o Jaroslavu Tvrdíkovi, šéfovi fotbalového klubu SK Slavia Praha.
Profilové rozhovory někdejší ministr obrany příliš neposkytuje. Teď udělal jednu z mála výjimek a Ondřejovi s Radkem poskytl otevřené dvouhodinové interview, ve kterém přišla řeč vedle fotbalu i na jeho soukromí, vzpomínky z politické éry či pohled na éru čínských obchodníků v Česku. Za mikrofon usedl vyzbrojený několika prohlášeními, které budou mít ozvěnu v českém fotbalovém hnutí.
14
Miroslav Bárta
Archeolog Miroslav Bárta svými špičkovými objevy v Egyptě šíří za hranicemi naší země slávu české vědy jako málokdo. Dnes je to rovněž úspěšným podcasterem a kandidátem hnutí STAN, v jehož barvách na podzim v Praze zabojuje o zvolení do Senátu.
Ondřej s Radkem jsou rádi, že profesora Bártu mohli přivítat ve studiu Klubu rváčů. Tematický vějíř rozhovoru byl opravdu pestrý. Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě popsal, jak obtížné je uspět v zahraničí v celosvětově, tak sledované disciplíně. Egyptolog je také autorem knihy Sedm zákonů, ve které se zabývá vzestupy a pády civilizací.
13
Petr Třešňák
Vládní politici odjeli na prázdniny , ještě před tím si ale střihli mimořádně důležitou schůzku. V polovině července Fialův kabinet přiklepl tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech pro jihokorejskou společnost KNHP. Galský kohout se čertí, protože jeho EDF ve finálovém rozstřelu neuspěla a přišla o lukrativní zakázku v hodnotě několika set miliard korun. Sázka na Korejce je odvážná. Jak velkému diplomatickému tlaku čeští vyjednavači čelili a čelí?
Na stejném jednání ministrů vlády Petra Fialy se však nepodařilo schválit důležité strategické dokumenty týkající se budoucnosti české energetiky a klimatického plánu. Státní energetická koncepce, Národní klimaticko-energetický plán ani Politika ochrany klimatu na vládě neprošly.
12
Klára Ašerová
Letní epizoda Klubu rváčů o cestování a zdravém životním stylu je tady! Málokdo má v Česku takový přehled o tom, kam cestují vlivní a movití Češi. Karla Ašerová před lety založila cestovní kancelář Elite Voyage, která umí zájemcům ušít dovolenou na míru. Nejde zdaleka jen o tradiční destinace, ale i velkou exotiku a vzdálené lokality typu Vanuatu, malé ostrovní zemi ležící v Oceánii, na druhé straně zeměkoule.
Karla v rozhovoru s Ondřejem a Radkem vysvětluje, jak se změnilo cestování v důsledku covidové pandemie. Češi, kteří jsou ochotní si za dovolenou nemálo připlatit, podle ní mnohem více dbají nejen na luxus během strávených volných dnů. Ale zároveň jim velice záleží na soukromí. Projevuje se to podle ní nejen ve způsobu cestování, ale i na bydlení v cílové destinaci.
11
Nalejvárna
Světová politika se dynamizuje. Ve Velké Británii budou po letech vládnou Labouristé. Demokratická strana v USA řeší vzhledem k blížícím se volbám zdravotní kondici svého prezidenta Joe Bidena. A francouzský prezident Emmanuel Macron na poslední chvíli vybral nebezpečnou zatáčku, byť část české scény sítě X byla před volbami skálopevně přesvědčená o tom, že pro Macrona volby dopadnou fiaskem.
Nejen to byla témata pro Ondřeje s Radkem v jejich nové epizodě Nalejvárny Klubu rváčů. Radek coby blízký přítel expremiéra Bohuslava Sobotky několik let viděl do „kuchyně” Úřadu vlády a byl u důležitého rozhodování a přípravy politických strategií. Ondřeje logicky zajímalo, jak na základě těchto zkušeností hodnotí nejen výsledek francouzských voleb, ale i to, jak komplikované a obtížné by pro americké Demokraty bylo pár měsíců před volbami hledat nového kandidáta na hlavu nejmocnější země světa.
10
Richard Benýšek
Hanácký přízvuk, tetované ruce, záliba v bojových uměních. Do Klubu rváčů dorazil člověk, který nejenže se pomyslně porval o úspěch v byznysu, ale je i aktivním praktikujícím sebeobrany a boje zblízka – zvaném Krav Maga.
Po veleúspěšném hokejovém šampionátu, který Česko po více než dekádě vyhrálo, jsme si chtěli popovídat s podnikatelem, který má přesah a znalosti z hokejového prostředí. Naše volba byla jasná.
Finančník a miliardář Richard Benýšek je známý jako byznysmen, který blízce spolupracoval s před několika lety zesnulým nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, zakladatelem skupiny PPF. Hanácký patriot pro něho pracoval mimo jiné jako likvidátor firem. Jako rozhodce zase řešil významné obchodní spory.
9
Kryštof Mucha
Odjezd na dovolenou? Ani náhodou! Pro filmové fanoušky je začátek prázdnin v Česku neodmyslitelně spjatý především s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech. Z prestižní akce se stala společenská povinnost, na které nemohou vedle celebrit, herců a fanoušků chybět ani lídři českého byznysu a politiky.
Vary jsou světovou špičkou, kam je pomohl v průběhu let dostat výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. Ten přitom na festivalu začínal v 90. letech jako baťůžkář. Jsme rádi, že právě Kryštof přijal pozvání do našeho podcastu a povyprávěl nám o tom, jak se mu podařilo vypracovat se v top vlivnou figuru českého filmového prostředí.
8
Tomáš Čupr
Naučil Čechy novým způsobům nakupování potravin. Tomáš Čupr je podnikatelský vizionář, který se díky svým manažerským schopnostem zařadil do podnikatelské Ligy mistrů. A to nejen v Česku, ale i v Evropě.
Po studiu na vysoké škole se v první polovině nového milénia sebral a odjel do Velké Británie, kde pracoval v továrnách a přivydělával si jako programátor.
V rozhovoru pro Klub rváčů Tomáš Čupr popsal, jak pro něho pobyt v Británii zlomový. Své mladé já popsal jako lempla, který hledal spíše jednoduchá řešení. Rodině chtěl ale dokázat, že se nevrátí do Česka jako „spráskaný pes”. Dal se na byznys. Jako jeden z prvních využíval a pracoval s možnostmi Facebooku. Postupně vybudoval startupové projekty Slevomat, DámeJídlo.cz a v posledních letech stojí za online supermarketem Rohlik.cz. Jeho hodnota podle otce-zakladatele nyní činí 30 miliard korun.
7
Nalejvárna
Máme to za sebou! Výsledky jsou známé, sloupečky s Marcelou Augustovou viděli v neděli po jedenácté večer všichni. Po roce a půl se Češi vypravili k volebním urnám, aby si na příštích pět let vybrali českou reprezentaci v Evropské parlamentu. A stálo to tedy za to …
Hnutí ANO sice vyhrálo, ale po dvou a půl letech v opozici vůči nepopulární vládě Petra Fialy to ovšem není kdovíjaký výsledek. Andrej Babiš totiž po letech našel soupeře, kteří mu mohou systematicky ubírat hlasy: Filip Turek za Motoristy & Přísahu a Kateřina Konečná schovávající komunistickou průkazku v koalici Stačilo!
6
Jan Dusík
Je to opravdu paradox. Česko mělo ve svém čele 10 let prezidenta Václava Klause, který ve světě nechvalně proslul jako popírač globálního oteplování. Z Prahy vůči evropské snaze o nápravu životního prostředí v podobě Green Dealu často zaznívá kritické mručení. O to větším překvapením bylo, když před několika týdny uspěl v dost náročném výběrovém řízení na zástupce generálního ředitele pro oblast klimatu Čech Jan Dusík.
Zjednodušeně řečeno se stane dvojkou pro oblast Green Dealu, což je v současnosti jedno z nejjiskřivějších témat Evropy. Bývalý ministr životního prostředí přijal pozvání do podcastu Klub rváčů, ve kterém otevřeně mluvil o své nové misi. Ta je bezpochyby vrcholem jeho dosavadní už tak bohaté kariéry, z Čechů bude mít Dusík v Bruselu klíčové slovo.
5
Nalejvárna
Nalejvárna zákulisních informací, spekulací a postřehů. Ondřej s Radkem probírají blížící se volby a tajný průzkum, který ukazuje slabinu Andreje Babiše.
Radek nedávno zmerčil neveřejný průzkum předvolebních preferencí, prokecl se před Ondřejem a hned je z toho první epizoda nového cyklu Nalejvárna Klubu rváčů. V něm se autoři podcastu budou bavit o aktuálních událostech z politiky či byznysu a přidají postřehy ze zákulisí.
4
Michal Stehlík
Slovensko se po střelbě na premiéra Roberta Fica zmítá ve společenském ohni. Nejen odsouzeníhodný čin, ale i exponovaní politici Ficovy vládní koalice po atentátu nebezpečně rozdmychávají emoce u našich východních sousedů.
Zajímalo nás, co si o tomto slovenském výbuchu myslí renomovaný historik Michal Stehlík, který je expertem na slovenské dějiny a na Filozofické fakultě UK přednáší v Ústavu českých dějin mimo jiné o problematice česko-slovenských vztahů.
3
Jan Šťovíček
Formule 1 přitahuje v poslední době bezprecedentní pozornost. Považte sami. Na poslední Grand Prix Miami v USA zavítaly celebrity ze světa hudby, sportu, byznysu i politiky.
V dějišti závodu se objevil bývalý americký prezident Donald Trump, dva ze tří nejbohatších lidí planety Elon Musk a Jeff Bezos, sportovní hvězdy jako LeBron James a Tom Brady, či muzikanti Ed Sheeran a Rihanna.
Co je zajímavé, v top patrech zákulisí Formule 1 se pohybují i dva Češi. Důležitým hráčem struktury Světové automobilové federace (FIA) je prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček, který je členem Světové rady motosportu. Byl to právě on, kdo pomohl loni na podzim prolobbovat zvolení našeho Radka Pokorného do Etické komise FIA.
2
Bohuslav sobotka
Politik Bohuslav Sobotka a advokát Radek Pokorný. Dva kamarádi z jižní Moravy, kteří ještě před několika lety představovali jeden z nejvlivnějších politických tandemů v zemi. O jejich vztahu a spolupráci se léta čile psalo a spekulovalo.
Takže nejen že se k sobě nehlásili, ale setsakra si zakládali na tom, že je nikdo neuvidí pohromadě. Nebo že je nikdo nevyfotí. Tento rozhovor je exkluzivním momentem, kdy usedli po svém boku a promluvili společně o tom, jak se poznali, a jak skutečně probíhala jejich spolupráce, když ČSSD byla ve vládě a Sobotka byl českým premiérem.
1
RADEK POKORNÝ
Radek Pokorný, dnes úspěšný advokát a investor, často rád vypráví o tom, jak vyrůstal na jižní Moravě v hájence, kde se v 70. letech učil pást ovce, kozy a pěstovat brambory či řepu. Málokdo by čekal takovou počáteční průpravu u člověka, který se stal jedním z nejvlivnějších lidí v republice. Možná i proto, že raději četl knihy, než okopával záhony.
Na Univerzitě Karlově vystudoval práva a po Sametové revoluci se vedle advokátní dráhy pustil i do politiky v rámci sociální demokracie. Už v 90. letech se utkal s Milošem Zemanem, kterému od začátku nevěřil. „Podle mě je zlej,“ říká Radek.